Results from the 3rd day of the 44th Sub Junior National Championship

Bengaluru/Didwana 10th October 2017: The 44th Sub Junior National Championship for Boys and Girls is being held at the Bangour college stadium, Didwana, Rajasthan from 8th to 14th October 2017. The Championship is being organized by the Rajasthan Basketball Association under the aegis of the Basketball Federation of India. The prestigious Championship will feature 30 boys’ teams and 24 girls’ teams in the U14 age group, from various Indian States and Union territories, and will be played in a league cum knockout format. The Results from the first two days of the championship are as follows:

 

 

DAY 3, 10th October 2017, Results till 11.30 A.M

BOYS

LEVEL 1

 

GROUP A

1.  Punjab(Gagandeep 17pts, Mandeep 14pts) bt  Maharashtra(Rehan 14pts)61-47[16-06,11-154,14-21,20-6]

GROUP B

1. Uttar Pradesh(Kapil 25pts, Aman 19pts) bt  Chhattisgarh(Rishabh 29pts)70-63[26-15,4-14,22-18,18-16]

LEVEL 2

GROUP C

1. Nagaland(Thejavor 15pts) bt Goa(Sahil 7pts) 38-13[9-3,4-0,8-8,17-2]

2. Karnataka(Harsh 9pts) bt  Gujarat(Shivam 7pts) 35-21[6-4,14-6,9-6,6-5]

 

GROUP D

1. Mizoram(Abhishek 22pts, Sunny 13pts) bt  Chandigarh(Rempruatpuia 12pts) 41-39[8-8,15-04,4-12,14-16]

2. Himachal Pradesh(Hardip 14pts, Aryan 6pts) bt Tripura(Animesh 2pts) 41-06[22-0,11-0,6-2,2-4] 

 

GROUP E

1. Uttrakhand(Vishal 6pts) bt Jammu Kashmir(Eshan 5pts) 18-15[2-6,3-3,3-4,10-2]

2. Bihar(Manuel 8pts) bt Meghalaya(Derex 6pts) 40-10[8-2,14-4,14-0,4-4]

GROUP F

1. Jharkhand(Siddharth 15pts, Aditya 8pts) bt West Bengal(Md. ibrahim 26pts) 48-46[14-13,14-06,12-10,12-17]

GIRLS

LEVEL 1

GROUP A

1. Madhya Pradesh(Shivangi 12pts, Ishita 6pts) bt Delhi(Sophia 7pts)  35-25[8-1,10-5,11-9,6-10]

GROUP B

1. Tamil Nadu(Sathya 17pts, Sadhana 16pts) bt  Karnataka(Diyaj 13pts) 66-28[24-15,16-7,11-3,15-3]

LEVEL 2

GROUP F

1. Himachal Pradesh(Siya 12pts, Gurleen 10pts) bt Uttrakhand(Siya Gupta 7pts) 42-19[16-13,12-0,8-0,6-6]

DAY 2, 9th October 2017

BOYS

LEVEL 1

 

GROUP A

1. Madhya Pradesh(Rishikesh 13pts, Gopi 12 pts) bt Maharashtra(Rehan 10pts, Adnan 9pts) 72-33[14-03,25-11,19-10,14-9]

2. Punjab(Mandeep 14pts, Vikas 12 pts) bt Telangana(G. Surya Kumar 11pts)48-38[12-09,10-07,15-12,11-10]

3. Andhra Pradesh(T. Sai Charan 22pts, Ch. Sai Babu 18pts) bt Maharashtra(Dev Premi 14pts, Tanmay 12pts) 72-55[22-20,16-14,11-11,23-10]

 

GROUP B

1. Haryana(Mohit 30pts, Vikas 13pts) bt Odisha(Ankit 6pts) 53-19[16-10,5-3,17-0,15-6]

2. Rajasthan(Lokendra Singh 15pts, Jaideep 10pts) bt Odisha(Sasank 4pts)63-23[17-08,20-08,17-02,9-5]

 

 

LEVEL 2

 

GROUP C

1. Nagaland(Thejazo 20pts, Ruokuovoy 8pts) bt Puducherry(Nandan 12pts, Srivatsan 7pts) 36-34[10-8,4-12,12-6,10-8]

2. Gujuarat(Pavan 11 pts) bt Goa(Sahil 7pts) 31-12[7-6,10-0,10-2,5-4]

3. Karnataka(Akshay 12pts) bt Nagaland(Dziesekhrietoo 7pts) 50-26[12-5,6-12,20-3,12-6]

4. Puducherry(Nandhan 22pts) bt  Goa(Sahil 12pts) 40-26[18-03,4-3,2-8,16-12]

GROUP D

1. Mizoram(VL. B. 6pts) bt Tripura(Prasendit 6pts) 38-10[18-0,10-0,8-8,2-2]

2. Chandigarh(Sunny 20pts, Abhishek 18pts) bt  Himachal Pradesh(Yajush 9pts, Arman 6pts) 53-23[21-06,01-05,10-00,12-12]

3. Mizoram(Zuala 22pts, Johan 10pts) bt Kerel(Jordan 10pts)a 54-38[08-12,14-11,17-8,15-7]

GROUP E

1. Meghalaya(Lawrence 20pts, jaffrey 7pts)  bt  Uttrakhand(Pratyush 7pts)48-23[16-02,8-7,8-3,16-11]

2. Bihar(Manvesh 12pts, Siddharth 11pts) bt Jammu and Kashmir(Vishal 5pts) 43-23[12-08,10-08,14-4,9-3]

3. Tamil Nadu(Mario 10pts, Dharnesh 8pts) bt Meghalaya 41-06[13-2,7-0,14-04,7-0]

4. Bihar(Sidharth 15pts, Manuel 18pts) bt  Uttrakhand(Aditya 4pts) 56-11[8-2,16-1,7-5,23-3]

GROUP F

1. Manipur(Tanson 9pts, K. Jetli 8pts) bt West Bengal(Prakash 9pts) 36-29[7-4,9-8,7-10,13-5]

2. Assam(Rahul 26pts, Praveen 12 pts, Parri 12pts) bt Jharkhand(Aditya 14pts, Siddharth 10pts) 59-45[16-10,3-13,28-14,12-8]

3. Manipur(Tanson 25pts, Jetli 20pts) bt  Delhi(Shiven Gupta 20pts, Rathore 11pts) 61-54[13-10,10-5,16-19,22-20]

4. West Bengal(Md. Ibraham 17pts) bt Assam(Parri 12pts) 51-37[11-12,12-4,10-9,18-12]

 

GIRLS

LEVEL 1

GROUP A

1. Maharashtra(Danira 8pts, Shomira 7pts) bt Delhi() 44-17[13-04,12-05,11-04,8-4]

2. Rajasthan(Jiya 19pts, Diksha 7pts) bt Madhya Pradesh(Divya 14pts, Ishita 7pts) 46-37[11-14,5-13,8-4,22-6]

3. Chhattisgarh(Arshiya 22pts) bt Delhi(Sakshi 8pts) 64-19[23-06,5-2,12-06,24-05]

GROUP B

1. Punjab(Vrinda 12pts, kavya 11pts) bt Kerela(Malavika 22pts) 48-42[10-15,13-4,11-7,14-16]

GROUP C

1. Tamil nadu(Sathya 18pts, Sadhana 8pts) bt  Punjab(Vrinda 8pts) 53-23[13-4,14-4,8-3,18-12]

2. Chandigarh(Anjali 24pts) bt Goa(Elaine 5pts) 43-09[12-02,2-1,19-3,10-3]

GROUP D

1. Bihar(Muskan 24pts) bt Jammu and kashmir(Vaidehi 6pts) 32-10[11-01,3-4,6-1,12-4]

GROUP E

1. Gujarat(Priyanshi 8pts) bt Jharkhand(Senali 2pts) 38-08[8-0,11-4,8-2,11-2]

2. West Bengal(Shreya 16pts, Koena 12pts) bt Assam(Rizwana 7pts) 48-09[12-1,8-2,14-4,14-2]

GROUP F

1. Himachal Pradesh(Gurleen 7pts) bt Odisha(Anita 9pts) 23-16[7-5,8-3,1-8,7-0]

2. Andhra Pradesh(K. Sudha 9pts) bt Uttrakhand(Sakshi 7pts) 31-03[7-1,9-0,10-2,5-0]

 

DAY 1, 8th October 2017

BOYS

LEVEL 1

GROUP A

1. Andhra Pradesh(Ch. Sai Babu 18pts, Sai Charan 8pts) bt Telangana(Sourav Dehraan 25 pts, Chandrahaas 7 pts) 53-50[15-15,17-08,13-11,08-16]

2. Madhya Pradesh(Bhagat 20pts, Gopi 12pts) bt Punjab(Vikas 13pts, Mandeep 11pts) 57-52[16-11,10-16,19-15,12-10]

 

GROUP B

1. Rajasthan(Lokendra Singh 24pts, Jaideep Rathore 21pts) bt   Uttar Pradesh(Shreyansh 14pts) 71-58[20-14,15-6,18-16,18-22]

2.  Chhattisgarh(Deepak 13 pts, Shivanand 12 pts) bt Odisha(Ankit 8pts, Sasank 8pts) 48-38[11-07, 19-04, 10-13, 08-14]

 

 

 

LEVEL 2

GROUP C

1. Karnataka(Harsh 14pts, Dibya 11pts, Akshay 9 pts) bt Puducherry(Nanda 10pts, Srivatsan 4pts)  50-26[13-02,14-10,9-12,14-2]

2. Gujarat(Aryan 12pts, Ayan Khan 9pts) bt Nagaland(Dziese 9pts, Kikrusietube 4pts)  40-22[10-6,8-6,11-3,11-7]

3. Karnataka(Vedanth 15 pts, Akshay 7pts) bt Goa(Mokshad 6 pts) 50-14[15-04, 10-00, 9-6, 16-04]

GROUP D

1. Kerela(Rinil C.K 14pts, Athul 11pts) bt Tripura(Ramesh D 8pts)  72-09[16-0,21-7,17-2,18-0]

2. Mizoram(Jacob 10pts, Lalhmangaixg 10pts) bt Himachal Pradesh(Arman 14pts, Japreet 10pts) 52-42[10-11,12-8,10-4,20-19]

3. Kerela(Jordan 19pts, Athul 12 pts) bt Chandigarh(Sunny 21pts, Nitesh 12pts) 59-47[6-11,14-16,24-6,15-14]

GROUP E

1. Tamil Nadu(Gowtham 18pts, Shibi 16pts) bt Uttrakhand(Karan Sood 5pts) 77-12[23-04,18-05,16-02,20-01]

2. Meghalaya(Lawerence 26pts, Jeffrey 08pts) bt Jammu and Kashmire(Azhar 7pts) 59-19[12-6,12-5,17-04,18-4]

3. Tamil Nadu(Sharan 8pts, Shibi 6pts) bt Bihar(Sidharth 7pts) 43-19[13-08,12-01,8-2,10-8]

GROUP F

1. Manipur(Tanson 16pts, K. Jetli 14pts) bt Jharkhand(Shoaib Khan 9pts) 46-29[13-12,16-4,5-8,12-10]

2. Assam(Parri 25pts, Parveen 10pts ) bt Delhi(Upanshu 16pts, yatish 6pts)45-43[4-9,4-10,20-8,187-16]

 

GIRLS

LEVEL 1

GROUP A

1. Maharashtra(Bhakti 08 pts) bt Rajasthan(Divisha 06 pts) 45-20[10-03,12-05,09-09,14-04]

GROUP B

1. Karnataka(Sunishka 13pts, Vedaa 10pts) bt  Uttar Pradesh(Nadani 12pts, Sumira 8pts) 37-35[15-08,00-05,09-10,13-12]

LEVEL 2

GROUP C

1. Haryana(Ritika 11 pts, Tina 11pts) bt Chandigarh(Anjali 06pts)  36-16[19-04,06-02,11-08,00-02]

GROUP D

2. Telangana(Y. Hemalatha 20pts, Rickit Reddy 16pts) bt Bihar(Muskan 14pts) 70-23[10-08,20-6,18-2,22-7]

GROUP E

1. West Bengal(Shreya 14pts) bt Jharkhand(Sanjana 5 pts) 36-11[14-04,8-5,9-0,5-2]

2. Gujarat(Naomi 11pts, Priscilla 6pts) bt Assam() 28-06[14-0,7-4,7-2,0-0]

GROUP F

1. Odisha(Khushi 12pts, Sama 10pts) bt Uttrakhand(Anita 6 pts) 37-19[12-3,5-6,12-6,8-4]

2. Andhra Pradesh(Sudha 13pts, Pallavi 7pts) bt Himachal Pradesh(Sukhmandeep 8pts) 34-26[2-4,8-6,16-10,8-6]